Kazimierz Dolny jesienią i zimą

Miasteczko tętni życiem szczególnie latem. Jest wtedy gwarne, wesołe, wszędzie widać turystów. Jednak tych, którzy najbardziej cenią sobie spokój i chcą odetchnąć wyjątkową atmosferą małego, uroczego miasteczka, zapraszamy do nas w okresie jesienno-zimowym, kiedy można w pełni poczuć jego kameralność i „prowincjonalny szept”.

Jesienią trochę mniej tu turystów, za to większy spokój. Miasteczko żyje w zwolnionym tempie. Ta pora roku daje możliwość pełnego przeżywania duchowości i specyficznego klimatu Kazimierza Dolnego, pozwala zrozumieć, docenić to miejsce i zakochać się w nim. Zima to najmniej znana odsłona kazimierskiego życia, lecz jakże fascynująca! Białość i świetlistość śnieżnej przestrzeni włada tu niepodzielnie nad przygaszonymi kolorami dachówek i głębokim brązem gontowych dachów. Gdy z drzew opadną ostatnie liście, swe potężne garby odsłaniają zastygłe w mrozie kazimierskie wzgórza, poprzecinane głębokimi bruzdami wąwozów. Raj dla oczu. Wyzwanie dla wytrwałych piechurów. A nade wszystko - radość dla dzieci, które te śnieżne doliny ukochały sobie jako miejsce zimowych uciech.

Zimowe atrakcje: W Kazimierzu Dolnym zimą można wziąć udział w kuligu z ogniskiem w plenerze i z pieczonymi kiełbaskami lub urządzić sobie indywidualną przejażdżkę sańmi, zastępującymi letnie bryczki. Niektóre pensjonaty oferują narty biegówki i sanki. Osoby spędzające czas aktywnie wypożyczą u nas skutery śnieżne, istnieje też możliwość zorganizowania wycieczki samochodem terenowym lub zwiedzenia miasta z przewodnikiem. Na kazimierskim rynku, przy choince, na naszych Gości czekają sanie Królowej Zimy, do których można wsiąść i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

W okresie jesienno-zimowym, poza stałą ofertą kulturalną Muzeum Nadwiślańskiego, w miasteczku odbywają się spotkania literackie w „Kuncewiczówce”, a Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki zaprasza na wystawy malarstwa i fotografii i zajęcia tematyczne. Na początku grudnia organizujemy coroczny Jarmark Świąteczny i Kiermasz Smaków Regionalnych „Zasmakuj w Kazimierzu”. Można wtedy spotkać św. Mikołaja, rozdającego dzieciom prezenty. W malowniczym miejscu z doskonałym punktem widokowym znajduje się stacja narciarska, oddalony od rynku jedynie o 2 km. W ofercie posiada się trzy trasy zjazdowe (najdłuższa 590 m) z wyciągiem orczykowym, wypożyczalnią sprzętu narciarskeigo, możliwość nauki jazdy na nartach i snowboardzie pod okiem doświadczonych instruktorów. Stok jest systematycznie naśnieżany i dobrze oświetlony, na miejscu – restauracja, toalety, parking.

realizacja: alfaweb, oprogramowanie: hydraportal