O turystyce Kazimierza

Kazimierz Dolny jest prawdziwą perłą, jednym z najcenniejszych i najbardziej urokliwych miejsc w Polsce. Jest też jedną z najbardziej znanych miejscowości turystyczno-wypoczynkowych w kraju i za granicą, o ponad stuletniej tradycji letniska i kolonii artystycznej. Poza turystyką, Kazimierz znany jest ze swoich związków ze sztuką oraz z tego, że stał się oazą twórców. Wielu malarzy ma tu swoje galerie, pracownie, tutaj odbywają się również liczne plenery malarskie. Wyjątkowość Kazimierza opiera się głównie na bogactwie kulturowym i na tradycji bohemy malarskiej, literackiej i twórczej w szerokim rozumieniu tego słowa.

Piesze wędrówki.
Wielu turystów odwiedzających Kazimierz Dolny poprzestaje na zwiedzeniu rynku oraz kilku głównych, najbliższych zabytków - kościoła farnego pw. św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja, zamku, synagogi i kilku innych. Tymczasem równie atrakcyjne, choć rzadziej uczęszczane są okolice miasteczka ze swym bogactwem natury i krajobrazu.

Co można zobaczyć poza Rynkiem i centrum miasteczka?

Lessowe wąwozy - niezwykłe i ogromnie malownicze, gęstą siecią oplatają miasto. Wystarczy odejść od rynku zaledwie kilkadziesiąt metrów, by z miejskiego zgiełku trafić w spokój i ciszę (wąwóz Plebanka). Wąwozami znajdującymi w okolicach Kazimierza Dolnego można obejść dokoła niemal całe miasto. To chyba jedyna miejscowość w Polsce, w której gwarny, zatłoczony rynek sąsiaduje z cichymi oazami przyrody. Wędrówki po wąwozach to doskonały pomysł dla każdego, kto aktywnie chciałby spędzić tu czas. Powietrze, specyficzny wilgotny mikroklimat, nawet w upalne dni, cudowne, bajeczne widoki, niezwykła atmosfera, jednym słowem – niezapomniane przeżycie.

Korzeniowy Dół - przepiękny, bajkowy wąwóz, najczęściej odwiedzany. Wystające, fantastycznie poskręcane korzenie drzew rosnących na skarpach nadały mu imię i sławę. Wchodząc w Wąwóz Korzeniowy ma się wrażenie wejścia w świat powieści Tolkiena. Niezwykłe światło, przezierające przez korzenie i pnie zlewające się z lessowym podłożem i zielenią sprawia, że wrażenia kolorystyczne są tu zdumiewające. Dlatego Wąwóz Korzeniowy jest jednym z ulubionych motywów malarskich kazimierskich pejzażystów. Z miasteczka do wąwozu można dojść piechotą (ok. pół godziny spaceru) lub dojechać melexem, rowerem, własnym samochodem.

Wąwóz Plebanka - wejście do niego znajduje się ok. 200 - 300 metrów od kazimierskiego rynku, w sąsiedztwie klasztoru oo. Franciszkanów, wyjście – na tzw. Miejskie Pola, prawie nie zabudowany teren pomiędzy miasteczkiem i Mięćmierzem. Ciekawostką Plebanki jest krzyż w głębi wąwozu stojący przy rozwidleniu dróg oraz związana z nim historia. Jest to tzw. krzyż epidemiczny, niegdyś posiadający dwie poprzeczne belki. Ustawiono go podczas jednej z epidemii, jakie w dawnych wiekach nawiedzały Kazimierz. Zimową porą wąwozem można odbyć kulig z pochodniami.

Wąwóz Granicznik - znajduje się w okolicach kazimierskiego kamieniołomu; obok niego - “Piorunowa Skała”, miejsca o niezwykłej atmosferze, bardzo chętnie filmowane.

W wielu kazimierskich wąwozach o wysokich nawet do kilkudziesięciu metrów ścianach, wyznaczono szlaki turystyczne i ścieżki dydaktyczne. Do najciekawszych należą: wspomniany wąwóz Korzeniowy (Korzeniowy Dół), Plebanka (Plebani Dół), Norowy Dół, Kamienny Dół, Chałajowy Dół, Wąwóz Małachowskiego, Kwaskowa Góra, Wąwóz Czerniawy, Wąwóz Piądłowskiego i wiele innych.

Jak się ubrać i wyposażyć na pieszą wędrówkę po wąwozach w okolicach Kazimierza Dolnego?
Nie jest potrzebny do tego żaden specjalistyczny ekwipunek. Najważniejsze jest obuwie - nie powinny być to sandały, lecz lekkie buty sportowe; warunki wędrówki zależą od pogody. Gdy spadnie deszcz, less zmieszany z wodą powoduje, że robi się ślisko i tworzy się lepkie, ciężkie błoto. Nie trzeba się nigdzie wspinać, ani pokonywać ciężkich przeszkód, ale w niektórych wąwozach - na przykład Norowym Dole - czasem trzeba będzie przedzierać się przez runo leśne, ominąć zwalony pień drzewa. Wycieczka dla każdego sprawnego turysty.

Inne atrakcje:
Poza trasami spacerowymi i zabytkami, Kazimierz oferuje szeroki wachlarz atrakcji turystycznych. Są to m.in.: flotylla rzeczna - organizująca rejsy wycieczkowe po Wiśle i imprezy na statkach (kursuje od kwietnia do października), przejażdżki bryczkami, wycieczki po okolicach samochodami terenowymi, narty biegówki, spacery turystyczne melexami, wypożyczalnie rowerów, parki linowe (obok hoteli "Spichlerz" na ul. Krakowskiej i "Król Kazimierz" na ul. Puławskiej), obiekty SPA (w hotelu "Król Kazimierz, "Villa Bohema", hotel „Berberys”), kręgielnia (w hotelu "Król Kazimierz", w „Folwarku Walencja”) zimą stacja narciarska na granicy ze wsią Bochotnica (2 km od centrum miasta) z pełnym wyposażeniem, restauracją i kadra instruktorską, kuligi z ogniskami w plenerze, lodowisko w „Folwarku Walencja”.

Okolice Kazimierza to miejsca dorównujące urodą tym najbardziej znanym widokom miasta.

Pięknie i bogato ukształtowane okolice Kazimierza to wspaniały teren do długich spacerów. Istnieje wiele wyznaczonych szlaków turystycznych - pieszych i rowerowych - w okolicznych wąwozach i miejscach ważnych dla historii miasta lub ciekawych przyrodniczo lub krajobrazowo. Usługi przewodnickie oferuje liczny zespół przewodników turystycznych (oprowadzających również gości obcojęzycznych), obsługujących zarówno wycieczki grupowe, jak i świadczących usługi indywidualne. Listę przewodników turystycznych można uzyskać w Centrum Informacji Turystycznej w Rynku.

Do miejsc podnoszących atrakcyjność turystyczną gminy Kazimierz Dolny należy zaliczyć Mięćmierz (dawną wieś rybacką), ze wzgórzem Albrechtówka, z którego roztacza się wspaniały widok na dolinę Wisły, z wiatrakiem na nadwiślanskiej skarpie i wieloma przykładami zabytkowego budownictwa drewnianego. W centrum wsi - karczma, w której można zjeść posiłek, odpocząć przed dalszą wędrówką.

Innymi ciekawymi turystycznie miejscami, które warto odwiedzić, są również:

- wąwóz Okalski koło Mięćmierza,
- dawny majątek ziemski w Wylągach,
- wzgórze zamkowe w Bochotnicy,
- kamieniołom komorowy w Bochotnicy,
- Góra Trzech Krzyży w Parchatce,
- wieś Zbędowice.

Inne ciekawe krajobrazowo wsie to: Witoszyn (8 km od centrum Kazimierza) z płynącym potokiem Witoszyńskim, w którym żyją pstrągi i bobry oraz zachowanymi śladami zamku, uwiecznionego w XVIII w. przez Zygmunta Vogla. Rzeczyca (6 km od centrum Kazimierza), w której znajduje się nieczynny kamieniołom, Rzeczyca Kolonia i Wierzchoniów. Wyjątkowym walorem turystycznym całej gminy jest gęsta sieć wąwozów lessowych o wysokich (nawet do kilkudziesięciu metrów) ścianach, różnym przekroju, czasem lekko wilgotnych, o przyjemnym mikroklimacie.

Przydatne informacje dla turysty

Centrum Informacji Turystycznej, ul. Rynek 15, tel. 81 88 10 709, e-mail: cit@kokpit.com.pl

Biuro Obsługi Ruchu Turystycznego PTTK - Oddział w Kazimierzu Dolnym, ul Browarna 2, Kazimierz Dolny, tel. 88 10 046.

Przeprawy promowe przez Wisłę:

- Prom „Gelderland” – przeprawa do Janowca – funkcjonuje od kwietnia do końca października lub listopada (w zależności od pogody i stanu wody) – od 8-20; tel. 88 15 215 / 602 858 898;

- Prom „Serokomla” – przeprawa w Bochotnicy do Nasiłowa - kursuje niezależnie od poziomu stanu wody w Wiśle - od początku maja do końca października – codziennie od 8-20; tel. 663 600 016;

Dworzec Kolejowy Puławy, Al. Partyzantów 59, Puławy, tel. 472 47 11; informacja - 9436.

Dworzec autobusowy Puławy, ul. Lubelska 9, Puławy, tel. 886 36 58.

Bankomaty w Kazimierzu Dolnym:

Bank Spółdzielczy - Rynek 14

Bank Pekao SA - ul. Tyszkiewicza 2

PKO Bank Polski - ul. Rynek 16

Euronet - Stacja Paliw ORLEN, ul. Tyszkiewicza 29

Kościoły:
Parafia p. w. św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja Apostoła w Kazimierzu Dolnym (kościół farny), ul. Zamkowa 6, Kazimierz Dolny, tel. 88 10 870; kancelaria 9-10 i 16-17. Godziny mszy: niedziele i święta – 7.30, 9, 10.30, 12, 18; dni powszednie – 8.00 i 18.00.

Kościół klasztorny OO. Reformatów w Kazimierzu Dolnym, ul. Klasztorna 6, Kazimierz Dolny, tel. 88 10 118. Godziny mszy: niedziele i święta – 7, 8.30, 10, 11.30, 18.00 (zimą), 19.00 (w czasie letnim); dni powszednie – 7.00, 8.00 i 18.00 (zimą), 19.00 (w czasie letnim). Różaniec – codziennie przez cały rok - 17.30.

Kwiaciarnie:
ul. Podzamcze 7, Kazimierz Dolny, tel. 606 431 101 (w tym poczta kwiatowa), ul. Zamkowa 6, Kazimierz Dolny.

Internet bezprzewodowy (lub hot-spot)
• Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna, ul. Lubelska 32/34.
• Kawiarnia „Rynkowa”, ul. Rynek 7.
• Internet w wielu hotelach i pensjonatach.

Instytucje kultury / muzea:
• Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki, ul. Lubelska 12, Kazimierz Dolny, tel. 88 10 040, e-mail: kokpit@kokpit.com.pl
• Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna, ul. Lubelska 34, Kazimierz Dolny, tel. 88 10 305
• Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym – dyrekcja: ul. Rynek 19, Kazimierz Dolny, tel. 88 10 288, tel. / fax 88 10 277, www.mnkd.pl.
• Muzeum Nadwiślańskie – Kamienica Celejowska, ul. Senatorska 11/13, Kazimierz Dolny, tel. 88 10 104.
• Muzeum Nadwiślańskie – Muzeum Przyrodnicze, ul. Puławska 54, Kazimierz Dolny, tel. 88 10 326.
• Muzeum Nadwiślańskie - Muzeum Sztuki Złotniczej, ul. Rynek 19, Kazimierz Dolny, tel. 88 10 080.
• Muzeum Nadwiślańskie - Muzeum Zamek w Janowcu, ul. Lubelska 20, 24-123 Janowiec, tel. / fax 88 15 228.
• Muzeum Nadwiślańskie - Dom Marii i Jerzego Kuncewiczów, ul. Małachowskiego 19, Kazimierz Dolny, tel. 88 10 102.
• Muzeum Nadwiślańskie - Muzeum Czartoryskich w Puławach, ul. Czartoryskich 8, 24-100 Puławy, tel. 47 54 500.
• Muzeum Nadwiślańskie - Grodzisko w Żmijowiskach, gm. Wilków, tel. 88 10 104.

Urząd Pocztowy, ul. Tyszkiewicza 2, Kazimierz Dolny, tel. 88 10 500, godziny otwarcia: pn. - pt. 8-19, sob. 9-15 (w obrębie urzędu - kantor wymiany walut).

Stacja benzynowa PKN Orlen, ul. Tyszkiewicza 29, Kazimierz Dolny, tel. 88 10 149, czynna całą dobę.

Pomoc drogowa - Bochotnica, ul. Kazimierska 120, tel. 602 674 954, 882 84 56.

Przychodnia - ul. Lubelska 32/34, Kazimierz Dolny, tel. 88 10 319 (podstawowa opieka medyczna).

Pogotowie ratunkowe, ul. Lubelska 32/34, Kazimierz Dolny – tel. 999 / 88 10 099 (bez pomocy ambulatoryjnej na miejscu).

Przychodnia Stomatologiczna, ul. Sadowa 9, Kazimierz Dolny, tel. 88 10 088.

Szpital Specjalistyczny, ul. Bema 1, 24-100 Puławy, tel. 886 42 91 / fax 887 71 32.

Apteka, ul. Rynek 23, Kazimierz Dolny, tel. 88 10 120, godziny otwarcia: pon. - sob. 8-19, niedziela: 10-17 (pełen asortyment leków gotowych i recepturowych).

Apteka w budynku SP ZOZ, ul. Lubelska 32/34, Kazimierz Dolny, tel. 88 10 018, godziny otwarcia: pon. - sob. 8–16.

Posterunek Policji w Kazimierzu Dolnym, ul. Nadrzeczna 30, Kazimierz Dolny, tel. 88 90 248 / fax. 88 90 249. Służby pełnione są od poniedziałku do piątku w godz. 8-24, w soboty i niedziele całodobowo (poza godz. 3-7 nad ranem). Jeżeli funkcjonariusze wyjeżdżają do nagłych wypadków i na interwencje, posterunek jest nieczynny. Wówczas należy dzwonić do dyżurnego Komendy Powiatowej Policji w Puławach – tel. 88 90 210 lub na tel. alarmowy Policji - 997.

Ochotnicza Straż Pożarna w Kazimierzu Dolnym, ul. Senatorska 25, tel. 88 10 098 / 998.

Bank Spółdzielczy, ul. Rynek 14, 24-120 Kazimierz Dolny, tel. 88 10 142, 88 10 170, godziny otwarcia: pn. - pt. 7.30-15.30.

Schronisko dla bezdomnych zwierząt, ul. Dęblińska 2, 24-100 Puławy, tel. 888 27 20.

realizacja: alfaweb, oprogramowanie: hydraportal